Vektörel İllüstrasyon Temelleri- Part 1: Primitive Shapes

Başlık, slogan ya da metin gibi sözel unsurları görsel olarak betimleyen ya da yorumlayan bütün unsurlara genel olarak “İllüstrasyon” adı verilir. 

Vektörel illüstrasyon, vektörel grafiklerin oluşturulduğu çizimdir. Vektörel çizimin normal bir çizime
göre avantajı görüntü kalitesidir. İstediği kadar büyültme ya da küçültme yapılsın görüntüde pixelleşme ya da bozulma olmaz.

Eğer bir geliştiriciyseniz, basit vektör illüstrasyon becerisine sahip olmak, gerçekten kullanışlı olabilir. Çünkü, herhangi bir uygulama için kullanacağız şekili, kendiniz istediğiniz şekilde yaratabilir ve tasarlayabilirsiniz.

Bir uygulama için her zaman tek bir ikon paketinin kullanılmasını önermekteyim.Fakat kullandığınız ikon paketinde, gerçekten ihtiyacınız olan nesneler için ikonlar yoksa ne olur? Mesela; taç için bir simgeye ihtiyacınız olursa ne olur?

Eğer herhangi bir firma size kendi uygulamalarını için özel bir şekil yaratmanızı isterse, sorun yaşarsınız demektir.

Durum şu ki, basit bir vektör simgesini veya çizimini belirli bir stilde oluşturmanız, düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Aslında, beş önemli konsepti iyice öğrenerek, ihtiyacınız olan şeylerin çoğunu kendiniz yaratmanız mümkün olacağına inanıyorum.

Beş bölümden oluşan bu seride, bir kerede bir konuyu belirteceğim ve size bu kavramların verimli bir şekilde nasıl kullanılacağına dair örnekler vereceğim.

Bu beş kavram;

 1. Primitive Shapes
 2. Strokes
 3. Boolean Operators
 4. Z-ordering
 5. Basic Transformations
 6. Working with text (Bonus)

 

Bu seride, Gravit Designer adlı bir vektör aracı kullanacağım. GravitDesigner’ı, tarayıcı, Windows, Mac, Linux ve Chrome OS için kullanabilirsiniz, böylece kullandığınız her şeyi de çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda tamamen ücretsizdir.

Ayrıca, Inkscape, Illustrator, Affinity Designer veya başka herhangi bir vektör tasarım aracını da kullanabilirsiniz. 

Primitive Shapes

Aşağıda daha önce hazırlamış olduğum örnek klasör simgesi bulunmaktadır. Bu klasörü yaratmak için  sadece primitive shapes özelliğini kullandım.

“Primitive Shapes nedir?” sorunuzu duyar gibiyim.

<shape xmlns:android=”http://schemas.android.com/apk/res/android" 
    android:shape=”oval” > 
   <solid android:color=”#FFffff” /> 
</shape>

Bu kod üzerinden açıklamak gerekirse; “android: shape” kısmı, primitive bir şekli tanımlanmasıdır. Bu durumda Primitive Shapes  oval, dairesel veya eliptik bir şekil oluşturmak için kullandığımız bir özelliktir. Android’deki diğer geçerli değerler(values); dikdörtgen, çizgi ve halkadır.

O halde, primitive bir şekil, daha karmaşık şekiller oluşturmak için kullanabileceğimiz basit ve temel bir şekildir.

Neyse ki illüstrasyon uygulamaları, Android’in sunduğu yetersiz seçimle sınırlı değildir.

Örneğin, Gravit Designer, çizgi, dikdörtgen, elips, üçgen, yıldız ve poligon şekilleri sunar. Diğer illüstrasyon programları crescents(hilal), tears(göz yaşı) ve  speechbubbles (konuşma balonları) gibi daha da geniş bir temel şekli sunar.

Aşağıda, gösterilen klasör örneğinin ana hatlarıyla bir görünüşü var; böylece neler olup bittiğini görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, klasör simgesi sadece yuvarlak dikdörtgenler kullanılarak oluşturuldu. Elbette “rounded rectangle 3” sağ üst köşesinde kesilmiş bir parça var, ancak bu Part 3’te (Boolean Operatörleri) yapmayı öğreneceğiz ve yine, düşündüğünüzden daha basit olacaktır.

Örneğimizde, dikdörtgenler yuvarlaktı ama olmak zorunda değil. Aslında, GravitDesigner’da önceden belirlenmiş şekil, keskin köşeleri olan normal bir dikdörtgen biçimindedir. Yuvarlak yapmak için ‘köşe’ olarak adlandırılan özelliklerinden birini kullanırsınız.

Bu özelliklerin değiştirilmesi şekil bakımından çarpıcı dönüşümlere neden olabilir.

Aşağıda, Gravit Designer’daki primitive şekillerin genel bir taslağını görebilirsiniz ve her sırada manipüle edilmiş niteliklere dayanan bazı varyasyonlarını göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi, bazı durumlarda, orijinal şeklinin zar zor fark edilebilir olması oldukça zordur. Bu durumu, avantaj sağlayarak birçok kez kullanabiliriz.

Şimdilik, Gravit Designer uygulamasını açıp, şekiller ve özellikleriyle oynamaya başlamanızı öneriyorum.

Bir sonra ki makale de Part 2: Stroke (Vuruş) dan bahsedeceğim. Daha da güzel şekiller yaratmaya hazır olun.

Kaynaklar

1- https://hackernoon.com/vector-illustration-basics-for-android-developers-part-1-primitive-shapes-5af2e03ad24a

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir